עבור לתוכן
Magic DevHub
arikm

כתבה מדהימה - חובה על כל מג'יקיסט לקרוא!!!

Recommended Posts

חברים,

השבוע יצא לי לקרוא כתבה מדהימה בבלוג של פיני כהן, אניליסט בכיר מחברת STKI בו הוא דיבר על שדרוג כלי הפיתוח הישן Microsoft Visual Basic 6 לכלי NET. עדכניים.

את הבלוג ניתן לקרוא בלינק <A href="http://pinicohenstki.blogspot.com/2010/01/visual-basic-6.html">http://pinicohenstki.blogspot.com/2010/01/visual-basic-6.html

פיני מביא דוגמא (בפסקה שנקראת עלויות ההסבה) של לקוח גדול שהסב מערכת, כמות שהיא (ASIS) מ- VB ל- NET.  שכל האינסנטיב שלו למעבר היה רק ע"מ להיות עדכני מבלי שהוסיף כל פונקיוציונאליות!

שימו לב למספרים המדהימים שרשומים שם, <B>הלקוח השקיע 5 שנות אדם רק על הסבה של רבע מערכת!

על מנת להיכנס מעט לפרופורציה רק לשם המחשה. <B>השקעה של 20 שנות אדם בהסבת המערכת המוזכרת בכתבה מוערכת בצורה גסה בעלות של מעל ל 5,000,000 ש"ח ! שזוהי הערכה מאד שמרנית ואף נמוכה.

מה עוד שמדובר רק על הסבה בלי בדיקות ומחלות ילדות. תחשבו לרגע כמה כואב ויקר עשוי להיות מעבר כזה? לכמה סיכונים חשוף הארגון במעבר כזה?! מה עוד שמדובר לרוב בארגונים מסדר גודל קטן עד בינוני.

מעבר מעין זה עשוי לגרום להם נזק רב שיקח להם הרבה זמן להתאושש ממנו (אם בכלל)

בשלב זה כל מג'יקסט שאי פעם התנסה בהסבה מחייך לעצמו...

עכשיו בואו נשליך את הסיפור לעולם המג'יק שכולנו מכירים, נניח כי המקבילה ל- VB6 הוא מג'יק 8 או eDeveloper v9 ואילו המקבילה של NET. הוא uniPaaS.

כמה זמן יקח לנו הסבת מערכת ASIS מסדר גודל בינוני עד גדול לסביבת  uniPaaS ? חודש, במקרה הגרוע חודשים?!

אני מניח שאני לא צריך להוסיף עוד על הפערים הבלתי נתפסים...

לזה בדיוק התכוונו תמיד בחברת מג'יק, כי אין מעבר יותר קל מאשר לשדרג לגרסאות חדשות במג'יק!

מעניין, לא?

אגב, אם בטעות מישהו פעם יהרהר הרהורי כפירה במעבר ממג'יק לכלים אחרים, תראו לו את הכתבה האמורה, ותוודאו איתו שהוא מבין שיש סיכוי גדול שהוא הולך להתרסק....

שבת שלום,

אריק

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

ועדיין יש למג'יק מה לשפר, לדעתי ולדעת רבים אחרים.

אבל אין ספק שיש לנו יכולות טובות בנושא - וכמו שאמרת הסבה בסיסית ניתן לעשות גם בשבוע וחצי.

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

או מג'יק אתם לא מבינים !

בגלל שההפרש הוא לא גדול כל כך זה הכישלון הגדול שלכם !

כל סיפור הצבעים והפונטים במעבר בין גרסאות הוא כישלון שלכם לראיה שב 10  כבר נפתר העניין! מה קרה היה חסר קצת מעוף להבין שיש דרך לעשות את כל זה בלי לעוות את המסכים ! ולייצר ים עבודה בהתאמות !

הטיעון שהשוק מייצר פתרונות ! הוא טיעון רע ! השוק קטן מאוד אתם לא מיקרוסופט ולכן השוק  מיצר פתרונות יקרים כי העלות האלטרנטיבית גבוהה ומדובר בהרבה שעות. השוק למוצר הסבה הוא לא עצום אז העלות גבוהה.

כל זה אני לא מדבר על שינויים בהתנהגות של טרנזאקציות וההבדל בין EVENT ל FLOW שיש בין הגרסאות. רק ב UNIPASS הכלי האוטומטי השתפר לא מושלם אבל בערך בים בם בום.

ההסבה בין 8 ל 9 הביאה את הפקד טבלה החדש אך מג'יק לא הסבה את הפקדים הקיימים

והרשימה לא ניגמרת.

הבעיות הן כמו קוץ קטן ברגל שבסוף נימאס מהן ולא מבצעים.

הרבה אירגונים יבחרו רכישת מערכת מדף חדשה מאשר הסבת המערכת הקיימת !

או הישארות עם המערכת ההקיימת ופיתוח של תוספות בגרסאות חדשות. מג'יק מרוויחה מהסבות מערכת את הרשיונות אתם צריכים לעודד הסבות! אם כל הסבה היתה עבודה מועטה והבעיה היתה רשיונות אין לקוח שלא היה מסכים לכך ! ומג'יק היתה משמרת את הלקוחות שלה!

עידו מערכות של 2000 - 3000 תוכניות לא מסיבים בשבוע !  גם לא בחודש !  חודש זה אולי רק הבדיקות !

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

גל - אני איתך.

רשמתי הסבה בסיסית, יש הבדל בין הבסיסית למושלמת :)

בדיקות זה לא חלק מההסבה הטכנית בכל מקרה וזה דבר שעושים לפני כל עליית גרסה ליצור.

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

גל אמר :"הרבה אירגונים יבחרו רכישת מערכת מדף חדשה מאשר הסבת המערכת הקיימת !"

אמת ויציב !!!!

יש להשווות את עלות ההסבה לעלות קניה מערכת מקבילה מתקדמת - לזה מגיק צריכה לשאוף.

היום ניתן לקנות מערכות מתקדמות של מתחרים בכל גרסה ולכל מוצר . עלות מוצר מדף נעה מכמה אלפי דולרים בודדים עד לעשרות (במקרה קיצוני במיוחד  ) . שלא לדבר על מודלים של השכרה ....

אז ברור לכולם שהסבה זה דבר יקר ולא מומלץ  . יש להרים את הכובע ולהפוך אותו לטרוויאילי

מה שרחוק מאוד  עדיין ביוניפס ובטח לא נכון בהסבה לRIA.

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

גדי וגל,

לדעתי מהירתם לתפוס עמדה בוויכוח ארוך יומין ועתיק, פחות או יותר מיום שהמציאו את התוכנה.

תמיד יש וויכוח בין האסכולה שטוענת שאין כמו תוכנת מותאמת אישית לפי צרכיי הארגון ואילו האסכולה השניה אומרת שעדיף תוכנת מדף שחיה ונושמת ושמישהו אחר יישא בעול הפיתוחים ולא אני.

לבוא ולקבוע שהסבה פחות כדאית מתוכנת מדף זה בעצם לומר שהתוכנה שיש ללקוח בארגון לא שווה כלום והוא לא רואה בה כל ערך מוסף ולכן הוא רוצה ללכת לתוכנת מדף.

לקוח שיש לו תוכנה מתחוזקת היטב ובנויה פיקס לפי צרכיי הארגון לא ימהר ללכת לתוכנת מדף, הוויתורים לעיתים קשים מדי, תשאלו גופים רבים שהתחילו פרויקטי ERP ועדיין לא סיימו אותם והתקציב שלהם צמח פי כמה מהתקציב המקורי (ובהרבה מקרים מי שהחליט עליהם הובל אחר כבוד הביתה)

לדעתי, תוכנת מדף הנה פתרון מצוין למי שמחפש את שיטת ה- 20/80 ואין שום קשר לכן שהסבה היא קצרה או ארוכה יותר

אריק

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

לצערי הרב ולמרות הכל הרבה ארגונים  גדולים ולא רק יבחרו לבצע הסבה לכלי פיתוח של microsoft ,כולל ארגון שאני עובד בו והכול שאילה של כמה זמן זה יקח...

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

רומן,

אז תראה להם את הבלוג, שימחיש להם את עלות ההסבה...

בקרוב (כנראה אפריל) נקיים כנס השקה בנושא RIA שם גם נציג מפת דרכים ארוכת טווח. אתה מוזמן לצרף אנשים מהארגון שלך שאני מאמין שישתכנעו שלהישאר במג'יק זה הפתרון הטוב ביותר עבורם

אריק

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

הם כבר התחילו בתהליך בסביבת WEB,מקווה שהמערכת client server תמשיך להתקיים.

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

היי אריק

אולי כדאי שתשים לב לעיקר בביקורת שלי ולא לטפל.

העיקר הוא שההסבה של מג'יק היא כמו שצדי צרפתי אומר "ליד" והשינויים שצריך כדי שזה יהיה בול הם לא גדולים. התקרבתם בגרסת UNIPASS אבל זה עדיין לא בול.

מה שמג'יק צריכה זה הסבה רצינית 95% אוטומטית מגרסה 7,8,9 ל UNIPASS ואז יש לכם מוצר פצצה עד אז המחירים של הסבות מתחילים להפוך את כל העניין ללא כדאי.

לקוחות מעדיפים מוצר מדף של חברות גדולות עם שינויים והתאמות.

כאשר מבצעים "הסבה" ל DONNET כבר מבצעים שיפורים בתוכנה ושינויים וזה ניכנס באותו פרוייקט. במג'יק אתה מקבל את אותה התוכנה ומבחינת המשתמש אין הבדל בגמר ההסבה ! קשה לשכנע לקוח לקבל את אותה הגברת על מנוע אחר בים כסף. משתמשי הקצה לא רואים הבדל. האינטרס של מג'יק הוא בכלי אוטומטי אתם מוכרים רשיונות !!! שמירה על מאגר לקוחות קיים מתבצעת באמצעות שידרוגים לא כואבים !!!

העניין הוא שאתם יודעים את זה ומישום מה לא עושים מספיק כדי לסייע לשוק בעניין.

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

quote user="pasternakgal"היי אריק

אולי כדאי שתשים לב לעיקר בביקורת שלי ולא לטפל.

העיקר הוא שההסבה של מג'יק היא כמו שצדי צרפתי אומר "ליד" והשינויים שצריך כדי שזה יהיה בול הם לא גדולים. התקרבתם בגרסת UNIPASS אבל זה עדיין לא בול.

מה שמג'יק צריכה זה הסבה רצינית 95% אוטומטית מגרסה 7,8,9 ל UNIPASS ואז יש לכם מוצר פצצה עד אז המחירים של הסבות מתחילים להפוך את כל העניין ללא כדאי.

לקוחות מעדיפים מוצר מדף של חברות גדולות עם שינויים והתאמות.

כאשר מבצעים "הסבה" ל DONNET כבר מבצעים שיפורים בתוכנה ושינויים וזה ניכנס באותו פרוייקט. במג'יק אתה מקבל את אותה התוכנה ומבחינת המשתמש אין הבדל בגמר ההסבה ! קשה לשכנע לקוח לקבל את אותה הגברת על מנוע אחר בים כסף. משתמשי הקצה לא רואים הבדל. האינטרס של מג'יק הוא בכלי אוטומטי אתם מוכרים רשיונות !!! שמירה על מאגר לקוחות קיים מתבצעת באמצעות שידרוגים לא כואבים !!!

העניין הוא שאתם יודעים את זה ומישום מה לא עושים מספיק כדי לסייע לשוק בעניין.

/quote

גל,

קראתי את תגובתיך בעיון רב והתייחסתי רק לעיקר, אני חושב שהשוני בנינו נובע משתי סיבות עיקריות, הבדלי תפיסת העולם השונות שכל אחד רואה את החצי האחר של הכוס והשני שעם כל הנסיון שיש לך על היקפי ההסבות בארץ (ויש לי כבוד רב לנסיון שלך) מתגובתך עולה כי אינך מכיר כנראה את קצה קצהו של שוק ההסבות וכמות הלקוחות המסבים בישראל.

שהצגתי את הבלוג של פיני לא ניסתי להציג מצג שווא שהכל במג'יק מושלם ושההסבות הינן טיול לאור ירח, אלא ניסיתי להציג את השוני העצום בתפיסת מג'יק את עולם ההסבות לעומת חברות מתחרות (במקרה זה מיקרוסופט) ולמרות כל מה שרשמת תסכים איתי שעדיין מעבר ASIS בתוך מג'יק הוא קל ופשוט לעין ערוך לעומת כלים מתחרים (ואם לא תסכים נאלץ להסכים שפיני כתב ומה שכתב עך סמך נסיון בילתי תלוי שלו מהשוק)

מג'יק כחברה תמיד ראתה ותמשיך לקדש את נושא שמירת התאימות בין גרסאות ישנות לחדשות ולהקל את תהליך ההסבה אולם תמיד צריך למצוא את שביל הזהב בין יכולות שדרוג להוספת יכולות חדשות. וגם כעת אנו ממשיכים לשפר את יכולות ההסבה ואנחנו אף מסיכימים שאפשר עוד לשפר.

לגבי יכולות השדרוג, תזכור שהסקופ של הבלוג היה הסבה ASIS ללא תוספות (ונשאר באותו סביבה- שרת לקוח). בהסבה ASIS מג'יק מנצח ביד קשורה לאחור, כי הרי בהסבה כזו אנו מאפשרים יכולות הסבה מהירות. אני מסכים איתך שהסבה ASIS אינה מוסיפה תמיד יכולות חדשות שמקנות גרסאות מתקדמות יותר, אבל לעיתים זה גם בילתי אפשרי.

לגבי שוק ההסבות בישראל, רוב הארגונים בישראל משדרגים בין הגרסאות גם אם לפעמים יש הסבה לכלי אחר או לתוכנת מדף שעושה קצת רעש ונראה לנו שזה כל השוק. אני מנטר באופן קבוע את כמות רישיונות השדרוג שאנו מוכרים ומדובר בכמות עצומה כך שאני לא מבין חלק מהנחות היסוד של דבריך.

לגבי מעבר לתוכנות מדף, כמו שאמרתי מדובר בוויכוח עתיק יומין בין שתי תפיסות עולם שונות שלא קשורת לכלי פיתוח ואני מכיר המון גופים שזרקו מערכות ג'אווה ו- NET. עבור מערכות מדף. מה זה אומר? האם זה אומר שהשוק יורד מכלי פיתוח אלו- לא נראה לי, זה פשוט אומר שיש ארגונים שמעדיפים תוכנות מדף. מפה ועד להשליך משהו על הסבות ממג'יק , הדרך עוד ארוכה והמשליך אף עשוי לטעות בגדול.

אני מקווה שהבהרתי את כוונתי

אריק

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

סוף סוף מישהו שעבר הסבה כואבת של מג'יק !

שמבין על מה מדובר !  כמה אין תאימות בין הגרסאות !

הבדיחה של תאימות לאחורה הוא מסגרת בלבד !

"ההבדלים הקטנים" הופכים לבלתי ניסבלים על לקוחות !

מוצרי מדף של מיקרוסופט וכו' הניתנים לשינויים והתאמות מתאימים להרבה מאוד חברת !

לא יתכן שחברות חיצוניות נותנות שירותי הסבה אוטומטית !

כל המרכיבים האוטומטים צריכים להיות בתוך המוצר !

הדבר היחיד שחברות אמורות להציע זה את המרכיב הידני של ההסבה במידה והוא נידרש !

מג'יק צריכה לשאוף למינימום עבודה בהסבה ! מכיוון ומג'יק מרוויחה מרשיונות ולא מהסבות !

מג'יק צריכה להפוך את ההסבה לחוויה קלילה ולא טראומתית ! כדי שלקוחות ישדרגו !!!! ויקנו רשיונות וישארו בטכנולוגיה ! את זה אתם לא עושים וזה מיכשול גדול לטכנולוגיה של מג'יק ! עדיף פחות טכנולוגיה ומעבר קל יותר מאשר הרבה קישקושים ומעבר שהוא סיוט !!

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

לא מבין את ההתפרצות הזו.

הסבה בסיסית של מג'יק (AS IS) מגרסה 7 ליונפס (עובד בצורה מלאה וחלקה) סיימתי ב-20 דקות.

את הכסף על ההסבות לוקחים כדי לשפר את הדברים (פקדים, משתנים, פונקציות עדכניות, kbPut וכד').

אגב, חברות שנותנות שירותים אוטומטים קיימים גם בשאר השפות.

אני הייתי עד למהלך הסבה מVB6 ולVB.NET שארך שנה וחצי (מערכת של 500 תוכניות +-), נראה לי שבמג'יק גם אם הייתי מתאמץ וכותב את הכל מחדש לא הייתי מגיע לשנה וחצי.

כמו שכבתי למעלה - אני מסכים שיש לשפר, אבל מצבנו טוב יותר ממה שאתה מתאר.

שתף אשכול

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

התחבר או הרשם על מנת להגיב.

עליך להיות משתמש רשום על מנת להגיב

צור חשבון

צור חשבון חדש בקהילה בקלי קלות.

רישום חשבון חדש

התחבר

משתמש קיים? התחבר.

התחבר עכשיו